2017 Annual Show results

Class Title

Result

Name of Individual

Class 1 – Cameo 1st Place Angela Clarke
2nd Place Ann Ings
3rd Place Sue Gibbons
Very Highly Commended Katy Adam-Smith
Highly Commended Marina Dewey
Commended Celia Brook
No result Dee Kelly
No result Christine Munday
Class 2 – Along the Canal Bank 1st Place Marina Dewey
2nd Place Katy Adam-Smith
3rd Place Sue Gibbons
Very Highly Commended Tricia Woodhams
Highly Commended Mavis Meachen
Class 3 – On the Crest of a Wave 1st Place, Best Use of Foliage, People’s Choice Jean Warren
2nd Place June Eggleton
3rd Place Julie Clark
Very Highly Commended Dee Kelly
Class 4 – Upstairs Downstairs 1st Place, Best in Show & Best Use of Colour Jo Howard
2nd Place Jean Warren
3rd Place Marina Dewey
Class 5 – Wheels within Wheels 1st Place, Runner Up to Best in Show, Best Use of Texture, Most Points Tracey Turkington
2nd Place Jean Warren
3rd Place & President’s Choice Vicky Hart
Very Highly Commended Joy Crees
Highly Commended Dee Kelly
Class 6 – An Ode to Jane Austen 1st Place & Originality of Design Ann Ings
2nd Place Tracey Turkington
3rd Place Jean Warren
Very Highly Commended Jane Jeffares
Class 7 – Lighting the Way 1st Place June Eggleton
2nd Place Eileen Palmer
3rd Place Dee Kelly
Very Highly Commended Bernice Blandford
Highly Commended Angela Clarke
Class 8 – Spirit of Hampshire 1st Place Tracey Turkington
2nd Place Celia Brook
3rd Place Sara Lacy

 

2016 results

2016 Annual Show Jewel in the Crown

Class Title

Result

Name of Individual

 
Class 1 – Gilt Edged 1st Place Marina Dewey
 
2nd Place Sue Gibbons
 
3rd Place Penny Webster
 
Very Highly Commended Celia Brooke
 
Highly Commended Tracey Turkington
 
Commended Dee Kelly
 
Commended Beryl Webster
 
Commended Ann Ings
 
Class 2 – Out of the Blue 1st Place Tricia Woodham
 
2nd Place Beryl Webster
 
Class 3 – Indian Summer 1st Place, Runner-Up to Best in Show & Most Points Ros Langley
 
2nd Place & Originality of Design Bernice Blandford
 
3rd Place Marina Dewey
 
Very Highly Commended Ann Ings
 
Highly Commended Tracey Turkington
 
Class 4 – Onwards & Upwards 1st Place & Best Use of Foliage Dee Kelly
 
2nd Place Jean Warren
 
3rd Place Nina Egglington
 
Very Highly Commended Vicky Hart
 
Class 5 – Floral Finery 1st Place, Best in Show & Best Use of Colour June Eggleton
 
2nd Place Joy Crees
 
3rd Place & President’s Choice Jo Howard
 
Very Highly Commended Dee Kelly
 
Class 6 – Encrusted 1st Place & Best Use of Texture Sue Gibbons
 
2nd Place Jean Warren
 
3rd Place Jane James
 
Very Highly Commended Bernice Blandford
 
Highly Commended Celia Brooke
 
Class 7 – Hanging by a Thread 1st Place Ros Langley
 
2nd Place Pam Davies
 
3rd Place Penny Webster
 
Very Highly Commended Tracey Turkington
 
Highly Commended Nina Egglinton
 
Highly Commended June Eggleton
 
Class 8 – Jewel in the Crown 1st Place Ros Langley
 
2nd Place Sue Gibbons
 
3rd Place Jean Warren
 
Highly Commended Marina Dewey